Vīriešu neauglība var būt sekas daudz un dažādiem iekšējiem un ārējiem faktoriem, kuru ietekmē samazinās spermas daudzums un kvalitāte. Tomēr vairumā gadījumu vīriešu auglības traucējumi ir veiksmīgi ārstējami. Northway klīnika piedāvā augsta līmeņa neauglības diagnostiku un ārstēšanu, palīdzot vīrietim kļūt par tēti.
Vīriešu neauglība: kas to var izraisīt, un kādas ārstēšanās iespējas pastāv?
Apmēram 30% gadījumu, kad pārim neizdodas tikt pie bērniņa, cēlonis ir vīriešu neauglība, kas saistīta ar spermatozoīdu daudzumu un kvalitātes izmaiņām, piemēram, pazeminās spermatozoīdu kustīgums, to koncentrācijas līmenis vai apaugļošanas potenciāls. Tomēr labā ziņa ir tā, ka vairumā gadījumu atbilstoša ārstēšana palīdz uzlabot spermas kvalitāti un kļūt par laimīgu tēti.
Kāpēc rodas vīriešu neauglība?
Vīriešu neauglība var būt sekas tādai sēklinieka attīstības anomālijai kā kriptorhisms jeb sēklinieka aizture. Kriptorhisma gadījumā sēklinieks nenoslīd sēklinieku maisiņā, bet paliek vēdera dobumā vai cirkšņu kanālā, tādējādi traucējot sēklinieka asinsrites attīstībai un spermatozoīdu veidošanās procesam.
Tāpat vīriešu neauglība var būt saistīta ar traucētu spermas ražošanu, obstruktīvo azoospermiju (kad ejakulātā nav spermatozoīdu un ir nosprostoti sēklas vadi vai tie nav attīstīti), agrāk pārciestām infekcijas slimībām, sēklinieku vēzi, hormonāliem vai ģenētiskiem traucējumiem un daudziem citiem cēloņiem.
Vīriešu auglību var negatīvi ietekmēt arī ārējie apstākļi, piemēram, regulārs emocionālais, psiholoģiskais stress, spriedze darbā, nepilnvērtīgs uzturs, liekais svars, vides piesārņojums, smēķēšana, bieža alkohola lietošana u. c.
Vīriešu neauglības ārstēšana
Atkarībā no spermas kvalitātes vīriešu neauglība var tikt risināta ar dažādām metodēm.
- Pie nepietiekami apmierinošas sperma kvalitātes visbiežāk tiek izmantota tāda ārpusķermeņa apaugļošanas (EKA) metode kā IUI (intrauterine insemination) jeb intrauterīna inseminācija – nesāpīga un neinvazīva procedūra, kuras laikā iepriekš apstrādāta sievietes partnera vai donora sperma ar tievas katetras palīdzību tiek ievadīta sievietes dzemdes dobumā (sievietei jābūt auglīgai). IUI veic ovulācijas laikā, aptuveni 13.–15. cikla dienā. Pirms procedūras tiek rūpīgi analizēta vīrieša spermatozoīdu koncentrācija, struktūra un kustīgums, kā arī pārbaudīta spermas funkcionalitāte. Iegūto spermas paraugu laboratorijā attīra un atlasa kvalitatīvākos jeb „spējīgākos” spermatozoīdus. Vīrietim pirms procedūras svarīgi atturēties no dzimumattiecībām trīs līdz piecas dienas, un to laikā nedrīkst lietot alkoholu;
- Zemas spermas kvalitātes gadījumā viens no risinājumiem ir arī IVF apaugļošana (in vitro fertilization) jeb medicīniskā apaugļošana, no sievietes organisma iegūstot vairākas olšūnas, ko atbilstošā vidē savieno ar vīrieša spermatozoīdiem, un notiek dabiska apaugļošanās. Apaugļotos embrijus pēc tam ievada dzemdes dobumā;
- Ja spermas kvalitāte ir ļoti vāja, pielieto ICSI (intracytoplasmic sperm injection) apaugļošanas metodi, injicējot spermatozoīdu tieši olšūnas citoplazmā;
- Ja spermā pavisam nav spermatozoīdu, pielieto TESA (testikulārā spermatozoīdu aspirācija), PESA (perkutāna epididimāla spermas aspirācija) metodi – punkciju ar adatu vai MicroTESE operāciju. TESA punkcijas gadījumā spermatozoīdus iegūst no sēkliniekiem, bet PESA gadījumā – no sēklinieku piedēkļiem. Abas procedūras ir pavisam vienkāršas un īsas, un tiek veiktas vietējā vai vispārējā anestēzijā, salīdzinot ar MicroTESE operāciju, kas ir daudz sarežģītāka procedūra. Efektīvāko metodi nosaka ārsts. Tāpat vīriešu neauglība tiek ārstēta ar īpašu pieeju – MicroTESE operāciju jeb mikroķirurģisko sēklinieku biopsiju, kā arī mikroķirurģisko subingvinālo varikocelektomiju.