Sākums / / Uzturs

Veselīgs uzturs nav tikai par liekā svara zaudēšanu vai samazinātu svaru. Tas ir par kopējās dzīves kvalitāti un uzlabošanu.  Jo mazāk uzmanības tiek pievērsts tam, kas ikdienā tiek lietots uzturā, jo lielāks risks sastapties ne tikai ar neveselīgām ķermeņa svara izmaiņām, bet arī ar dažādiem veselības sarežģījumiem nākotnē.

Uztura speciālists, ņemot vērā katra pacienta vecumu, stāvokli, dzīvesveidu un vēlmes, veicina izpratni par sabalansēta un pilnvērtīga uztura saistību ar labu pašsajūtu ikdienā, sastāda personalizētus ēdienreižu plānus un izstrādā ieteikumus veselības un labklājības uzlabošanai.

Uztura speciālists strādā ar ļoti dažādiem pacientiem – cilvēkiem, kuriem diagnosticēts liekais svars, cukura diabēts, augsts holesterīna līmenis, sirds slimības, augsts asinsspiediens un citas hroniskas slimības, tostarp cilvēkiem, kuriem ir mazkustīgs vai tieši otrādi – aktīvs, sportisks dzīvesveids, plāno bērniņu, sievietēm pēcdzemdību periodā, kā arī personām, kuras ir ieinteresētas ievērot profilaktisku uztura plānu, kas palīdz uzturēt veselīgu dzīvesveidu un samazināt noteiktu slimību attīstības iespējamību.

Pacientus Northway klīnikā pieņem dr. Lolita Krasiļņikova un dr. Elīna Petrinčika

Kad ieteicams apmeklēt uztura speciālistu?
 • Jūs plānojat grūtniecību, esat grūtniece vai saskaraties ar neauglību;
 • Sasniedzot menopauzi;
 • Sasniedzot seniora vecumu;
 • Jūs esat izmēģinājis dažādas diētas, bet joprojām neredzat rezultātus;
 • Jums ir aizdomas vai diagnosticēta alerģija vai nepanesība (piemēram, glutēna nepanesamība jeb celiakija, alerģija no piena produktiem u.c.);
 • Jūs cīnāties ar pārmērīgu ēšanu vai emocionālu ēšanu, pastāvīgi domājat par pārtiku;
 • Ādas, matu un nagu problēmu gadījumos;
 • Ja Jums ir sēdošs/mazkustīgs darbs vai darbs nakts maiņās;
 • Ja aktīvi nodarbojoties ar sportu;
 • Ievērojat specifisku diētu (veģetārisms, vegānisms, svaigēšana un tml.);
 • Ja ir palielināts vai samazināts svars;
 • Nepieciešama individuāli izstrādāta ēdienkarte hronisku slimību ārstēšanā (piemēram, cukura diabēts, augsts asinspiediens vai holesterīna līmenis u.c.);
 • Problēmas ar gremošanas sistēmu vai vielmaiņu (neregulāra vēdera izeja, gāzes, vēdera uzpūšanās, grēmas, paaugstināts kuņģa skābums u.c.);
 • Grūtības gulēt naktīs;
 • Uzsākot jaunu desmitgadi – 30, 40 un 50 gados;
 • Vēlaties dzīvot veselīgāku dzīvesveidu;
 • Jums ir nesen veiktas dzīvesveida izmaiņas un/vai uzstādīta jauna diagnoze.
Ko uztura speciālists var darīt jūsu labā?

1. Palīdz risināt gremošanas problēmas.

Ir vairāki medicīniski stāvokļi, kas izraisa kuņģa darbības traucējumus, sākot ar kairinātu zarnu sindromu un beidzot ar celiakiju, paaugstinātu kuņģa skābumu un čūlaino kolītu. Šie apstākļi apgrūtina veselīgas ēdienreizes plānošanu un uzturēšanu.

2. Atvieglo motivācijas uzturēšanu.

Ieteicamo ēšanas paradumu ilgtspējība ir neatņemama pacienta veiksmes sastāvdaļa — un uztura speciālisti to zina, tāpēc viņi ne tikai izstrādā personalizētu uztura plānu, bet arī aicina uz atkārtotu konsultāciju, lai novērtētu rezultātus un saglabātu tos ilgtermiņā.

3. Izskaidro veselīga uztura pamatprincipus, veselīga ēdiena gatavošanas paņēmienus.

Uztura speciālists ņems vērā visas jūsu dzīvesveida un uztura rutīnas, vajadzības un vēlmes, izstrādājot plānu, kas atbilst tieši jūsu dzīvesveidam. Šī ir viena no galvenajām priekšrocībām, ko sniedz speciālista apmeklējums, jo internetā atrastā vai drauga ieteiktā diēta, visticamāk, ilgtermiņā nedarbosies un var sagādāt pat veselības problēmas.

4. Analizē jūsu esošo ēdienkarti un ieteiks individuālus risinājumus jūsu mērķa un vēlmju sasniegšanai.

Uztura speciālists sniegs jums padziļinātas zināšanas ne tikai par pārtiku un uzturu kopumā, bet arī par to, kāda pārtika tieši jums ir nepieciešama, lai sasniegtu savus vēlamo mērķi. Tādā veidā tiks nodrošināti nepieciešamie rīki, lai uzturētu savu personalizēto ēdienreižu plānu, novēršot neskaidrības un vienkāršojot pārtikas iepirkšanās pieredzi.

5. Zina daudz noderīgu padomu.

Viena no lielākajām uztura speciālista priekšrocībām ir tā, ka viņi var dalīties ar noderīgiem padomiem jūsu mērķa sasniegšanai. Papildus tam, ka speciālisti palīdz jums sastādīt ēdienreižu plānu, viņi var sniegt padomus arī par uztura bagātinātāju lietošanu, fitnesa padomu savienošanu ar uzturu un tml.