Sākums / / Medicīniskā apaugļošana

Par medicīnisko apaugļošanu (IVF) uzskata neauglības ārstēšanas metodes, kas ļauj īstenot visus vai atsevišķus apaugļošanas un agrīnas embrija attīstības soļus ārpus sievietes ķermeņa.  Ar medicīniskās apaugļošanas palīdzību iespējams pārvarēt gandrīz visas mūsdienas zināmās neauglības formas. Mūsu klīnikā tiek īstenotas pašas modernākās un efektīvākās medicīniskās apaugļošanas programmas.

Mūsdienu ārstēšanas metodes ļauj klīnikas ārstiem 2 mēnešu laikā noteikt neauglības iemeslus un piedāvāt visefektīvāko ārstēšanas metodi katrā individuālajā gadījumā (dažreiz pietiek ar vienkāršiem ieteikumiem).

IVF - Ekstrakorporālā apaugļošana

Ekstrakorporālā apaugļošana (EKA jev IVF) – ir olšūnas apaugļošana ārpus sievietes organisma.

EKA veikšanas priekšnoteikums ir neauglība, uz kuru neiedarbojas terapija vai kuras pārvarēšanas varbūtība ar EKA palīdzību ir lielāka nekā ar citām metodēm.

Ekstrakorporālās apaugļošanas metode praktiski ir visaptveroša. Ir pagājuši gandrīz jau 40 gadi kopš tā brīža, kad piedzima pirmais bērns pēc šīs neauglības ārstēšanas metodes. Šobrīd pasaulē ir dzimuši vairāk nekā 8 miljoni cilvēku pēc IVF.

ICSI - Spermatozoīda injekcija olšūnas citoplazmā

ICSI procedūra ir medicīniskas apaugļošanas metode, kuras ietvaros spermatozoīds tiek ievadīts tieši olšūnas citoplazmā ar speciālu mikromanipulatoru palīdzību. Spermatozoīds ICSI procedūrai var tikt iegūts no ejakulāta vai no sēklinieka ar operāciju MicroTESE vai TESA palīdzību. Plānojot operatīvo terapiju, nepieciešama androloga konsultācija.

Procedūras kopējais ilgums aptuveni 3 nedēļas.


Indikācijas ICSI procedūrai:

  • oligozoospermija – spermatozoīdu koncentrācija ir mazāka par 2 milj./ml;
  • astenozoospermija – mazāk nekā 1 milj. aktīvi kustīgo spermatozoīdu 1 ml;
  • antispermālo antivielu klīniski ievērojams daudzums ejakulātā (MAR-tests pārsniedz  50%);
  • kombinēta spermas patoloģija;
  • neapmierinoša oocītu apaugļošana in vitro iepriekšējā EKA mēģinājumā vai nenotikusī apaugļošana.
IVF/ICSI freeze all - Visu embriju sasaldēšana

Ja ārpusķermeņa apaugļošanas procesā pēc olnīcu folikuļu punkcijas netiek veikta “svaigu” embriju pārnese dzemdē, bet visi embriji tiek sasaldēti, to sauc par “freeze all” IVF/ICSI procedūru.

Embriju sasaldēšanai tiek izmantota paša modernāka sasaldēšanas metode – vitrifikācija. Izmantojot vitrifikāciju embriju sasaldēšanā, to izdzīvošanas iespējamība ir vairāk kā 95%. Rezultātā embriji, kuri pārdzīvo sasaldēšanas/atsaldēšanas procesu, kvalitātes ziņā neatšķiras no nesasaldētiem embrijiem, kuri, savukārt, var implantēties un nodrošināt vesela bērna attīstību.

IUI - Intrauterīna inseminācija

Intrauterīna inseminācija ir medicīniskās apaugļošanas metode, kuras ietvaros vīrieša sperma tiek instrumentāli ievadīta sievietes dzemdes dobumā. Pastāv divi sagatavošanās varianti procedūrai: dabīgajā menstruālajā ciklā vai pēc ovulācijas stimulācijas. Procedūra norit bez anestēzijas. Pielietojot šo apaugļošanas metodi ļoti svarīgi ir attiecīgi sagatavot spermu. Dzemdē tiek ievadīts neliels daudzums sterilas barojošas vides ar attīrītiem pašiem aktīvākiem spermatozoīdiem. Šī neauglības ārstēšanas metode ir visvairāk pietuvināta dabiskai apaugļošanai.

Pastāv divi intrauterīnas inseminācijas veidi:

IUI ar partnera spermu

IUI ar donora spermu

FET - Embriju transfērs pēc krioprezervācijas

Embriju transfērs pēc krioprezervācijas jeb FET – ir neauglības ārstēšanas metode, kad sievietes dzemdēs dobumā tiek ievadīti atsaldēti 3. vai 5. dienas embriji. Embriji var būt iegūti no iepriekš veiktās IVF procedūras, kurā ticis izmantots abu partneru ģenētiskais materiāls vai tie var būt arī donoru embriji. Pamatojoties uz starptautiskiem statistikas datiem, pēc atkausētu embriju transfēra grūtniecības iestāšanās biežums ir augstāks nekā pēc svaigu embriju transfēra.