Sieviešu neauglība visbiežāk skaidrojama ar ovulācijas traucējumiem, olnīcu, olvadu vai dzemdes patoloģiju, ko var izraisīt gan dzīvesveida īpatnības, gan dažādi veselības traucējumi. Lielākoties sieviešu auglības traucējumi ir risināmi. Northway piedāvā efektīvu neauglības diagnostiku un ārstēšanu, palīdzot sievietei kļūt par māmiņu.
Sieviešu neauglība: iespējamie cēloņi un ārstēšana
Sieviešu neauglība visbiežāk saistīta ar ovulācijas traucējumiem, olnīcu, olvadu vai dzemdes patoloģiju. Tomēr, lai kāds būtu cēlonis, kāpēc radusies sieviešu neauglība, pastāv dažādas efektīvas auglības traucējumu ārstēšanas metodes, kas var palīdzēt sievietei kļūt par mammu.
Kāpēc rodas sieviešu neauglība?
Sieviešu neauglība var būt sekas kā pastāvīgai emocionālajai vai fiziskai spriedzei, nepilnvērtīgam uzturam, liekajam svaram, vides piesārņojumam un dzīvesveida īpatnībām, tā arī dažādiem iedzimtiem vai dzīves laikā iegūtiem veselības traucējumiem. Tāpat arī vecums var būt iemesls tam, kāpēc neiestājas grūtniecība. Piemēram, ap 40 gadu vecumu palikt stāvoklī izdodas vien katrai trešajai veselai sievietei.
Ar kādām metodēm tiek ārstēta sieviešu neauglība?
Pirms neauglības ārstēšanas uzsākšanas tiek veikti rūpīgi sievietes veselības izmeklējumi, kas ietver anamnēzes apkopošanu, ginekoloģisko apskati, ultraskaņas diagnostiku un citas nepieciešamās diagnostikas metodes. Tālāk, atkarībā no diagnostikas rezultātiem, tiek piemeklēta atbilstoša ārstēšanas metode – medikamentozā vai ķirurģiskā ārstēšana, vai mākslīgā apaugļošana.
Sieviešu neauglība galvenokārt tiek diagnosticēta un ārstēta ar minimāli invazīvām endoskopiskām un ginekoloģiskām operācijām – histeroskopiju un laparoskopiju. Bieži vien ar šādu minimālu ķirurģisku iejaukšanos pilnībā pietiek, lai sieviešu neauglība tiktu izārstēta, un pāra centieni tikt pie bērniņa būtu veiksmīgi. Turklāt mūsdienās endoskopiskās un ginekoloģiskās operācijas neauglības ārstēšanai veic ar īpaši saudzīgām metodēm un smalkiem instrumentiem, kas ļauj maksimāli saglabāt olnīcu funkciju, tāpēc nevajadzētu baidīties iespējami ātrāk meklēt medicīnisko palīdzību. Daudzām ģimenēm, kas saskārušās ar sieviešu neauglību, var efektīvi palīdzēt, neizmantojot mākslīgās apaugļošanas metodes, ar medikamentozu vai ķirurģisku ārstēšanu.
Tikai gadījumos, kad ar iepriekš minētām metodēm sieviešu neauglība nav izārstējama, tiek veikta mākslīgā apaugļošana. Atkarībā no indikācijām, tiek izvēlēta pārim nepieciešama apaugļošanas metode. Pirmā metode, ko sauc par intrauterīnu insemināciju (IUI), bet otrā metode – ekstrakorporālā jeb ārpusdzemdes apaugļošana, citiem vārdiem, olšūnas apaugļošana ārpus sievietes ķermeņa (EKA jeb IVF – in vitro fertilization).
Intrauterīnā inseminācija tiek veikta ovulācijas laikā – dabiskajā menstruāciju ciklā vai stimulējot ovulāciju ar medikamentiem un ar tievu katetru dzemdē ievadot iepriekš speciāli sagatavotu vīrieša spermu. Izmantojot šo apaugļošanas metodi grūtniecība iestājas aptuveni 10–15% sieviešu. Procedūru ieteicams atkārtot 3 reizes. Intrauterīnā inseminācija ir pievilcīga ar to, ka tā ir vienkārša un nesāpīga procedūra, kas neprasa ķirurģisku iejaukšanos vai anestēzijas veikšanu.
Savukārt IVF apaugļošana notiek, pēc ovulācijas medikamentozas stimulācijas paņemot olšūnas no sievietes ķermeņa un laboratorijas apstākļos tās savienojot ar vīrieša spermatozoīdiem. Pēc tam iegūtos embrijus pārnes uz dzemdes dobumu, kur dabiskajā vidē notiek to tālāka attīstība.